Známe několik metod svařování, které se v dnešní době zvyknou využívat. Každá z nich má své výhody a nevýhody, a tedy několik ukazatelů, podle kterých si budoucí uživatel svářečku vybírá. Při výběru se klade důraz parametry jako: Výkon, Cena, Využitelnost, Životnost, Jednoduchost nastavení, Kompatibilita s náhradními díly, Značka, Design a jiné. Jak ale jednoduše zjistit, která svářečka je vhodná pro mě?
Účel a použití svářečky
Svářečky nám umožňují spojovat lehkotavitelné materiály zpravidla pomocí tepla. Jejich využití nacházíme v oblasti výroby ve výrobních halách, v závodech, v autodílnách ale i domácích podmínkách jako je využití na chatě, na dvoře nebo v garáži.
Se svářečkou nejčastěji vyhotovujeme nové svařované konstrukce, jako jsou například ploty, brány, voliéry, ale také opravujeme původní konstrukce, které se díky naší šikovnosti podaří zpojezdnit a vyvarujeme se tak před drahou opravou nebo koupí nového výrobku.
3 základní nejdostupnější metody svařování elektrickým obloukem:
- Metoda MMA
- Metoda MIG/MAG
- Metoda TIG
Metoda MMA – Svařování elektrodou
Svařování obalenou elektrodou– metoda MMA ( Manual Metal Arc ) je svařování odtavující se elektrodou s ochranným obalem. Vlivem elektrického oblouku dochází k odtavování elektrody na svařovaný základový materiál, vzniká tak svarový kov, na kterém se na povrchu vytváří struska, která chrání svar před okysličením.
Ve svářečkách pro svařování elektrodou mají oblibu zejména ti, kdo hledají jednoduchost nastavení, příznivou cenu, nepotřebují svařovat pravidelně, právě naopak, preferují občasné svařování a opravy, ať už klasických černých ocelí nebo i nerezových ocelí, litiny, slitin hliníku a jiných kovů.
Kvalita svarů provedených touto metodou je dostatečná, umožňuje svařování konstrukcí z uzavřených profilů, tyčí s různým průřezem a jiných profilů, kde klademe důraz na výrazné převaření materiálu a chceme dosáhnout dostatečné pevnosti konstrukce. Estetika svaru se bohužel nevyrovná metodám jako MIG/MAG nebo TIG.
Cena svářečeks touto metodou svařování se pohybuje v rozmezí 2 500 - 6 250 Kč
*Náš tip pro MMA svářečku: Sherman MMA 200 SPEEDY
Metoda MIG/MAG – Svařování „CO-čkem“
Svařování MIG/MAG(Metal Inert Gas / Metal Active Gas), svařování odtavující se elektrodou v ochranné atmosféře patří mezi nejoblíbenější metodu svařování. Při svařování rozlišujeme Inertní plyn (nejčastěji používaný čistý Argon - Ar) a Aktivní plyn ( Oxid uhličitý – CO2 ).
V procesu svařování je přídavný materiál v podobě drátu navinutého na cívce plynule přiváděn kladkovým podavačem skrz hořák do svařovacího oblouku, přičemž proudící ochranný plyn z hubice zabraňuje vniknutí kyslíku z ovzduší do roztaveného kovu, a také umožňuje chlazení hořáku, stabilní hoření oblouku a vytváří tak ochrannou atmosféru.
Při svařování metodou MAG rozumíme svařování v ochranné atmosféře CO2 a také směsi plynu Ar+CO2 nejčastěji v kombinaci 82/18 (82% Ar a 18% CO2) při svařování klasické černé oceli nebo 98/2 (98% Ar a 2%) CO2) při svařování nerezové oceli.
Při svařování MIG se jedná o svařování v inertní atmosféře, která je zpravidla čistý Argon, výjimečně Argon + Helium. Tato atmosféra umožňuje svařování nejčastěji hliníkových slitin, slitin a také svařování nerezové oceli.
Metoda MIG/MAG je velmi oblíbená a rozšířená. Mnoho začátečníků se umí poměrně rychle naučit svařovat a vyhotovovat kvalitní, pevné a pohledné svary, které najdou uplatnění, ať už u tenkých plechů, ale iu plechů větších tloušťek.
Je to druh svařování, při kterém umí člověk rychle, levně, kvalitně a produktivně svařovat lehké ale i těžké konstrukce, kusové záležitosti v podobě oprav, svařovat věci v oblasti karoserie, což se uplatňuje zejména při opravách v autodílnách, také umožňuje svařování sériových zakázek nebo jednoduchých aplikací hobby svářečů v domácích podmínkách v dílně.
Známou výhodou je trubičkový drát, v zahraničí známý jako Flux core, který umožňuje svařování bez ochranného plynu, na povrchu svaru se tvoří truska podobně jako u metody MMA, svařování má větší rozstřik, což se projevuje na opotřebení svařovacích dílů, jejichž životnost lze prodloužit použitím zpravidla separačním sprejem nebo pastou. Tento drát najde uplatnění zejména při svařování v exteriéru, případně umí výjimečně zajistit absenci plynu v láhvi a umožní tak svářeč dokončit jeho projekt.
Svářečky MIG/MAG se pohybují v cenovém rozmezí 5 000 - 15 000 Kč
*Náš tip pro MIG/MAG svářečku: Svářečka Sherman DIGIMIG 200 HIT
*Pro náročnější: Zváráčka Sherman DIGIMIG 200 Pulse
Metoda TIG
Svařovací metoda TIG (Tungsten Inert Gas), svařování neodtavující se wolframovou elektrodou, je obloukové svařování v inertní ochranné atmosféře. Elektrický oblouk při této metodě hoří mezi základním materiálem a wolframovou elektrodou, která je v hořáku pevně uchopena pomocí kleštiny a držáku kleštiny. Ochranná atmosféra je tvořena inertním plynem – nejčastěji čistým argonem, v neobvyklých případech argonem v kombinaci s heliem. Tento plyn nám proudí skrz hořák, držák kleštiny, hubici, zároveň se tyto díly prouděním plynu částečně ochlazují, a také díky plynu je nám umožněno stabilní hoření oblouku a ochrana wolframové elektrody.
Metoda TIG je náročná s hlediska použití obou rukou při svařování, kde v jedné ruce držíme hořák a ve druhé přídavný materiál ve formě 1m tyčí, který přidáváme do roztaveného kovu za pomoci oblouku. Materiál přidávat můžeme, ale nemusíme, a proto se tato metoda odlišuje od předchozích dvou MMA a MIG/MAG metod.
Mnoho již zkušených svářečů volí metodu TIG právě kvůli osobnímu rozvoji v technologii svařování, vyhotovování kvalitních a pohledných svarů, širokospektrálnímu použití při svařování různorodých materiálů a různých jiných dalších možností, které nám tato metoda umožňuje.
TIG AC/DC nebo TIG DC?
Při svařování TIG DC, a tedy svařováním stejnosměrným proudem, nám svářečka umožňuje svařovat všechny druhy ocelí, litinu, titan, měď, nikl. Svářečku TIG DC mají v hledáčku zejména ti, kteří chtějí ušetřit na ceně TIG svářečky a nepotřebují resp. neplánují svařovat střídavým proudem.
Svářečky TIG AC/DC, kde svářečka umožňuje svařovat stejnosměrným i střídavým proudem, najdou v režimu střídavého proudu uplatnění při svařování materiálu jako jsou slitiny hliníku, slitiny mědi – mosaz, bronz. Tyto stroje jsou známé vyšší cenou, ale umožní nám svařovat i další zmíněné kovy, což představuje velkou výhodu.
Pokud máte rádi svařování, jste učenliví, máte rádi výzvy a užíváte si pohled na vámi vytvořený svár, tak metoda TIG je pro vás jako stvořená. Přestože začátky bývají poměrně obtížné, ale v dnešní době plné článků a videí o svařování, jste schopni poměrně rychle a chytře uchopit hořák a vést ho tou správnou cestou!
Svářečky s metodou TIG se pohybují v cenové relaci 8 750 - 20 000 Kč
*Náš tip pro TIG svářečku: Svářečka KOWAX GeniTig AC/DC 220 LCD puls
Jak si tedy správně vybrat svářečku?
Ať už jste svářeč začátečník, kutil, hobby svářeč, svářeč profesionál, svářečka by měla odrážet vaše potřeby pro jednotlivé aplikace, kde chcete svářečku využívat. Každá svářečka nabízí metodu/metody, kterými lze svařovat.
Je pro mě vhodná metoda MMA?
Pokud plánujete občasně něco opravit, zavařit, zhotovit jednoduchou konstrukci a nemáte prostor pro velké investice, ať už do svářeček nebo přídavných materiálů, MMA metoda je vhodná přímo pro vás. S nízkou cenou, nenáročnou manipulací se svářečkou se dokážete jednoduše přizpůsobit terénu, nemusíte se namáhat komplikovaným nastavením a při troše cviku vám zapálení oblouku nebude dělat problém!
Měl bych zvolit metodu MIG/MAG?
Chcete svařovat i tenké plechy? Metoda MIG/MAG vám zajistí spolehlivost, pouhým otevřením láhve a zapnutím svářečky můžete ihned svařovat a svařovací proces máte při vedení hořáku plně pod kontrolou, ať už u tenkých plechů s koutovým svarem, ale i při svaru na tupě hrubších profilů.
Chtěl bych vyzkoušet metodu TIG!
S metodou TIG budete jistě spokojeni, tato metoda má široké uplatnění, umožňuje nám svařovat bez nebo s potřebou přídavného materiálu, postupem času dokážete vyhotovit kvalitní a pohledné svary a svařování, a také samotný pohled zpod kukly si tak opravdu oblíbíte!
Multifunkční svářečky, kombinace metod MMA, MIG/MAG, TIG
Svařování je neustále ve vývoji a svářečky nejsou výjimkou. Množství moderních svařovacích invertorů podporuje vícero metod svařování a to vše v jedné svářečce. Nejčastěji jde o kombinace MMA+MIG/MAG, MMA+MIG/MAG+Lift TIG, TIG+MMA. Pokud máte rádi univerzálnost, tyto svářečky vám velmi dobře poslouží, ať už svými funkcemi, také spolehlivostí.
Doufáme, že nyní jste již přesvědčen o výběru svářečky pro vás a svářečku vyberete správně! Ne nadarmo se říká: "Kdo se ptá, ten se dozví!", proto i vy, pokud máte ještě nějakou nezodpovězenou otázku, nezapomeňte nás kontaktovat mailem na info@svarsi.cz nebo na t.č. +421 948 072 919, velmi rádi poradíme a bude nám ctí se s vámi podílet při výběru vaší nové svářečky!
S pozdravem Tým Svarsi.cz!