Wolframové elektrody TIG a jejich použití

Wolframová elektroda – Svařování metodou TIG

Wolframové neodtavující se elektrody jsou nedílnou součástí svařování metodou TIG. Jelikož tato metoda je velmi rozšířená a oblíbená, zejména díky svým hlavním přednostem jako jsou kvalita svaru, univerzalita svařování, estetika výsledných svarů, tak se také za tím skrývá množství teorie, vzhledem k požadavkům pro svar a výslednou kvalitu ve výrobě. Tento článek se věnuje problematice výběru vhodné wolframové elektrody a informuje o dalších možnostech použití.

Označování elektrod

Elektrody se zpravidla označují kódem a barvou. Kód se skládá z písmene W (z prvku wolfram) + zkratky legujícího prvku (nejčastěji L – lantan, T – thorium, Z – zirkon, C – cerium, aj.) + číslice, která informuje o 10násobku středního rozsahu koncentrace daného prvku.

Příklad: ZLATÁ WL 15 = zlatá barva, wolfram-lantan obsah lanthanu 1,3-1,7%

Tabulka wolframových elektrod používaných při metodě TIGWP elektrody:

Nacházejí uplatnění při svařování hliníkových slitin a také slitin hořčíku. Jako jediné, jsou vyhotoveny z čistého wolframu 99,8%. Udržují stabilní oblouk, poskytují jednoduché zapálení a jsou oblíbenou volbou v technické praxi.

*Náš tip!

Wolframová elektroda zelená WP na TIG

 

WT elektrody:

Poskytují jednoduché zapalování a dobrou stabilitu oblouku, vysokou odolnost vůči zamoření svařovací lázně, zvládají vyšší proudové zatížení. Jsou málo radioaktivní, zdravotní riziko je minimální.

*Náš tip!

Wolframová elektroda červená WT 20 na TIG

 

WC elektrody:

Mají podobnou výkonnost jako WT, jednoduché zapalování, dobrou stabilitu oblouku, dlouhou životnost, dobrou proudovou zatížitelnost. Nejsou však radioaktivní a méně zatěžují životní prostředí.


Jsou vhodné pro svařování v nižším a středním rozsahu proudu a to pro svařování nelegované a legované oceli, slitin hliníku, titanu, niklu, slitin mědi, hořčíkových slitin aj. Patří mezi často používané elektrody díky své univerzálnosti.

*Náš tip!

Wolframová elektroda šedá WC 20 na TIG

 

WL elektrody:

Poskytují jednoduché zapalování, stabilní oblouk, vysokou životnost, mají podobnou výkonnost jako WT, ale nejsou radioaktivní.
Jsou vhodné i pro robotické a orbitální svařování, ideální pro použití v rozsahu nízkého proudu, lze je však použít i při vyšších proudech.

*Náš tip!

Wolframová elektroda zlatá WL 15 na TIG

Wolframová elektroda modrá WL 20 na TIG

 

WZ elektrody:

Poskytují velmi dobré zapalování oblouku, vysoce stabilní oblouk, vysokou odolnost vůči nečistotám a rozstřiku. Jsou určeny pro vysoce kvalitní svary s minimální kontaminací wolframem, bez problémů zvládají vysoké proudy. Univerzální elektroda pro svařování různých hliníkových a hořčíkových slitin.

 

WE elektrody:

WE elektrody se doporučují jako náhrada za WT20, nejsou však radioaktivní. Poskytují výborné zapalování, mají zvýšenou proudovou zatížitelnost, delší životnost. Jsou vhodné také pro automatizované svařování a pro všechny aplikace v celém rozsahu svařování stejnosměrným a střídavým proudem pro nelegované a vysokolegované oceli, hliník, titan, nikl, měď a slitiny hořčíku.

Jsou univerzální a velmi oblíbené. Po jednoduchém přebroušení můžete přejít ze svařování hliníkové slitiny ke svařování oceli, nerezu nebo titanu a vaše svary nebudou omezovány výběrem správné barvy elektrody!

*Náš tip!

Wolframová elektroda fialová E3 na TIG

 

WS elektrody:

Mají vynikající zapálení oblouku, vysokou teplotní odolnost, vysokou životnost, nejsou škodlivé.
Obsahují příměsi vzácných kovů a jejich oxidů jako jsou skandium, ytrium, lanthan, cer.atd. Jsou vhodné pro svařování nelegované, vysokolegované oceli a nerezavějící oceli (DC), lehké slitiny slitin hliníku, hořčíku, mědi, titanu a další.

 

Multi-strike elektrody:

jsou vhodné pro všechny aplikace v celém rozsahu svařovánístejnosměrným a střídavým proudem, pro svařování hliníku (AC), běžných uhlíkových nelegovaných a nerezových ocelí (DC), což z nich činí velmi univerzální elektrody.

 

Broušení wolframových elektrod:

Broušení elektrody je velmi známou součástí metody TIG. Jelikož tato metoda vyhotovuje velmi kvalitní a estetické svary, nedokonalosti se mohou rovněž projevit i při nesprávně nabroušené wolframové elektrodě. Jak a čím mám brousit elektrodu?

Správné broušení elektrody probíhá podélně proti směru brusného kotouče! Při příčném broušení dochází k vybroušení rýh, které vedou k omezení svařovacího proudu, nestabilitě oblouku, případnému vtroušení částic wolframu do svarové koupele.

Brousit můžeme několika způsoby:

*Náš tip!

Uhlova bruska HERMAN

Diamantový brusný kotouč 110 mm zrnitost D151 Kaindl

Bruska wolframovych elektrod KOWAX

 

Úhel broušení elektrody:

Úhel určuje šířku oblouku, a také průvar svařovaného materiálu.

Čím je úhel menší, tím je oblouk užší a průvar hlubší.

Čím je úhel větší, tím je oblouk širší a průvar mělčí.

 

 

Použití průměru elektrody v závislosti na rozsahu proudu:

Ø [mm] DC [A] AC [A]
1,0 ≥70 ≥30
1,6 40-130 30-80
2,0 80-180 60-120
2,4 120-240 80-150
3,2 150-300 120-200
4,0 250-450 170-250

*rozsah a hodnota proudu se může lišit v závislosti obsahu
wolframu resp. obsahu přísad oxidu v elektrodě


Věříme, že Vás tento článek informoval o wolframových elektrodách a rozšířil Vaše obzory o jejich použití, broušení a možnostech použití. Máte-li nějaké pochybnosti, neváhejte nás kontaktovat na t.č. +421 948 072 919 nebo na info@svarsi.cz, rádi Vám poradíme!

S pozdravem Tým Svarsi.cz!